Code::Blocks

بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++

به نام یزدان پاک

بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++

در این مقاله قصد معرفی بهترین کامپایلر ها و IDE های زبان C – C++ را دارم . البته اول از همه ماهیت کامپایلر ,IDE و تفاوت آن ها را تشریح خواهم کرد تا کاربران تازه کار آشنایی نسبی با مفاهیم کامپایلر و IDE پیداکنند .

کامپایلر چیست ؟

همگردان یا کامپایلر برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری است که متنی از زبان برنامه نویسی سطح بالا (زبان مبدا) را به زبانی سطح پایین (زبان مقصد)، مثل اسمبلی یا زبان ماشین، تبدیل می‌کند. خروجی این برنامه ممکن است برای پردازش شدن توسط برنامه دیگری مثل پیوند دهنده مناسب باشد یا فایل متنی باشد که انسان نیز بتواند آن را بخواند.

IDE چیست ؟

یک IDE یا به طور کامل محیط توسعه یکپارچه که مخففی از integrated development environment می­باشد. برنامه نرم­افزاری است که برای کمک به برنامه­نویسان و توسعه­دهندگان جهت ساخت نرم­افزار طراحی شده است.اکثر IDEها شامل یک ویرایشگر کد منبع , یک یا چند کامپایلر و یک اصلاح کننده خطا میباشند .

تفاوت بین کامپایلر و IDE چیست ؟

کامپایلر وظیفه ی تبدیل کد های برنامه نویسی به زبان قابل فهم ماشین را برعهده دارد اما IDE یک نرم افزار کمکی برای راحتتر شدن برنامه نویسی است .

بی شک زبان C و C++ جزء قدرتمندترین و مشهورترین زبان های برنامه نویسی جهان هستند و کامپایلر ها و IDE های بسیاری برای آن ها عرضه شده است . که تعداد محدودی از آن ها دارای محبوبیت و قدرت کافی هستند . در زیر بهترین کامپایلر ها و IDE های جهان به اختصار توضیح داده شده اند .

کامپایلر ها :

 1. MinGw

MinGw کامپایلر مخصوص مایکروسافت میباشد که فقط از ویندوز پشتیبانی میکند و برای C RunTime و برخی دیگر از زبان های RunTime میباشد .

 1. GCC

GCC یک کامپایلر رایگان زیر نظر GNU میباشد که نه تنها کد های C – C++ را کامپایل میکند بلکه از زبان های Java , Objective_C , Adaو …… نیز پشتیبانی میکند .

 1. Tiny C Compiler

TCC یکی از بهترین کامپایلر های C میباشد که از تمامی پیش پردازنده ها پشتیبانی میکند و در آن از اسمبلرGNU استفاده شده است . لازم به ذکر است که اسمبلر GNU یکی از بهترین اسمبلر های جهان است .

 1. Ideone

Ideoneیک IDE و کامپایلر آنلاین میباشد که از C – C++ و ۶۰ زبان دیگر پشتیبانی میکند .

نکته : چهار کامپایلر نام برده شده در بالا از بهترین کامپایلر ها ی جهان هستند که کمترین اشکالات را درمیان دیگر کامپایلر ها داشته اند .

IDE ها :

 1. Visual studio

از قابلیت های VS میتوان به برنامه نویسی برای موبایل , وب و دکستاپ اشاره کرد و پشتیبانی از زبان های بسیاری هم چون    Css , C , C++ , C# , Basic , Asp.net , Python , JavaScript , Ruby , Xml و ….. و هم چنین قابلیت های بیشمار دیگر اما از بدی های آن میتوان پشتیبانی نکردن از دیگرسیستم عامل ها و کامپایلر ها , حجم بسیار زیاد و قیمت سرسام آور آن اشاره کرد .

vs 300x152 - بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++
visual studio

                ۲٫Code::Blocks

ادیتور C::B یک ادیتور مخصوص C-C++ است که البته در نگارش جدید آن Fortran نیز اضافه شده است سرعت بالا پشتیبانی از تمام سیستم عامل ها , کامپایلرها , حجم بسیار کم و همچنین رایگان و متن باز (Open Surce) بودن آن , آن را در بین برنامه نویسان بسیار محبوب کرده است .

codeblock 300x248 - بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++
Code::Blocks

۳٫Kdevlop

ادیتور Kd یک ادیتور C – C++ رایگان متن باز و کم حجم برای سیستم عامل های خانواده ی لینوکس و Mac میباشد . این ادیتور از فریم ورک قدرتمند Qt نیز پشتیبانی میکند و البته نسخه های مختلفی از آن برای پشتیبانی از زبان های Php و Python نیز ارائه شده است . از بدی های این ادیتور میتوان پشتیبانی نکردن از سیستم عامل محبوب ویندوز نام برد .

Kdevelop cpp 300x180 - بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++
Kdevelop

۴٫Anjuta Devstudio

AD یکی دیگر از ادیتور های رایگان C-C++ میباشد که دارای امکانات بسیاری نظیر مدیریت پروژه , طراح GUI , کنترل نسخه و ….. است و دارای رابط کاربری خوب و حجم کم میباشد .

anjuta screenshot 300x228 - بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++
anjuta devstudio

۵٫ Code Lite

CL نیز یکی دیگر از ایدیتور های محبوب در بین برنامه نویسان زبان های C-C++ میباشدکه متن باز و رایگان است همچنین دارای حجم کم و پشتیبانی خوبی از سیستم عامل های مختلف و محیطی آسان و راحت میباشد .

small codelite main 300x190 - بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++
Codelite

۶٫++DevC

Dev یک ادیتور رایگان با ظاهری قدیمی است که فقط از دوکامپایلر MinGw و GCCپشتیبانی میکند . البته دارای امکانات خوبی میباشد اما پشتیبانی نکردن از تمامی نسخه های ویندوز و لینوکس و همچنین پشتیبانی نکردن از Mac و نماش کد ها بصورت تک رنگ آن را ادیتوری ضعیف جلوه میدهد اما لازم به ذکر است که برنامه نویسان زیادی از این ادیتور در سرتاسر جهان استفاده میکنند .

devcpp 300x225 - بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++
DevC++
download 300x72 - بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++
دانلود مقاله PDF

بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++ بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++ بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++ بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++ بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++ بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++ بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++ بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++ بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++

پست های مرتبط

لینک کوتاه: http://GMozafarian.ir/4w3dt

2 thoughts on “بهترین کامپایلر ها و IDE( ادیتور ) های C – C++

 1. سلام.
  ممنون بابت مقاله جالب معرفی ادیتور های سبک.
  من خودم عاشق npp هستم اما خب برا کامپایل زبانی مثل C++ کفایت نمیکنه.
  موفق باشی.

دیدگاه خود را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *