Scintilla

Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد

به نام یزدان پاک

تاریخ نگارش : ۲۵ /۶ / ۱۳۹۳

مقدمه : ازآنجایی که هیچ منبع فارسی برای کتابخانه قدرتمند Scintilla موجود نمی باشد برآن شدم تا مقاله ای هرچند مختصر درمورد این کتابخانه قدرتمند بنویسم . البته تصمیم به نگارش کتابی برای آموزش این کتابخانه گرفته ام که امیدوارم تا پایان ماه آینده تمام شود .

دوستدار شما گشتاسب مظفریان

Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

Scintilla یک کتابخانه رایگان , کد باز و چند سکویی (Cross-Platform) می باشد که از آن برای ساخت و طراحی هسته ی ادیتور ها استفاده می کنند . لایسنس این کتابخانه متعلق به موسسه فناوری ماساچوست MIT می باشد و این اجازه را میدهد که شما از این کتابخانه در پروژه های رایگان و تجاری خود استفاده کنید .لازم به ذکر است که این کتابخانه با زبان C++ پیاده سازی شده است و از زبان های راست به چپ مثل فارسی و عربی نیز پشتیبانی می کند .این کتابخانه امکاناتی نظیر Syntax Highlighting , تنظیم فونت , رنگ , استایل و رنگ پس زمینه method ها ,کامل کننده کد و تنظیم Bold و Italicsبودن کد ها و خیلی امکانات دیگر پشتیبانی می کند .

تاریخچه

اولین نسخه Scintilla 15 سال پیش یعنی در ۱۷ می ۱۹۹۹ منتشر شد . آخرین نسخه منتشر شده تا به حال نسخه ۳٫۵٫۰ می باشد که در تاریخ ۱۳ آگوست ۲۰۱۴ منتشر شده است . نسخه پیش روی شما حاصل کار ۳۲۴ تن بر روی سورس و داکیومنت های این کتابخانه میباشد .

دیگر ورژن ها :

ScintillaNET : یک Wrapper برای استفاده در .NET Framework

Qscintilla : نسخه Qt

نرم افزار هایی که برپایه ی Scintilla پیاده سازی شده اند :

Code::Block

IDEal

Boa Constructor

Aegisub

Ch

CodeLite

Eric Python IDE

FlashDevelop

Geany

gPHPedit

Komodo

Notepad++

Notepad2

Perl Application Development and Refactoring Environment

Programmer’s Notepad 2

SCiTE

Inno Setup Compiler IDE

MySQL Workbench

Altova XMLSPY

 

Scite 1 300x281 - Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد
Scintilla
download 300x72 - Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد
دانلود مقاله PDF

Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد Scintilla چیست و چه کاربردهایی دارد

پست های مرتبط

لینک کوتاه: http://GMozafarian.ir/7qt7o

دیدگاه خود را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *