اینترنت اشیاء

اوبونتو و اینترنت اشیاء

به نام یزدان پاک

مارک‌شاتلورث بر روی وبلاگش خبر از ورود اوبونتو به Internet of Things داد. ظاهراً ورود اوبونتو و کنونیکال به حوزه‌های مختلف تمامی ندارد. از ورود به دسکتاپ و سرور از روز اول گرفته تا موبایل و تبلت و کلود و تلویزیون تماماً مواردی است که اوبونتو ادعا می‌کند راهکاری برای آن‌ها دارد.

اینترنت اشیاء تصمیم دارد دنیای ما را با لوازم هوشمندی که هر روزه با آن‌ها سر و کار خواهیم داشت دچار تحول کند.  حال به نظر می‌رسد کنونیکال نیز با چیدن برنامه‌ای، تصمیم دارد با سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس خود یعنی اوبونتو، به نوآوران حوزه‌ی اینترنت اشیاء پیوسته و جای خود را از همین ابتدا در این صنعت باز کند.

فرض کنید کتری یا قوری شما از طریق اینترنت و شبکه به گوشی شما متصل شود و با استفاده از اپلیکیشن موبایل آن بتوانید از  زمان جوش آمدن آب داخل آن با خبر شوید یا آنرا خاموش کنید. یا در حین دیدن تلویزیون مطمئن شوید که غذای شما آماده شده و می‌توانید در حین دیدن ادامه برنامه مورد علاقه‌تان آنرا میل کنید. مواردی از این قبیل، مفاهیمی است از اینترنت اشیاء، که در ویکیپدیا می‌توانید آنرا مفصل‌تر دنبال کنید.

می‌دانیم که کنونیکال از مدت‌ها پیش در حال توسعه‌ی سیستم‌عامل خود بر بستر دستگاه‌های موبایل بوده و اگرچه خلاقیت‌های خوبی از خود نشان داده، اما تا به امروز موفق نشده درهای دنیای موبایل را به روی خود باز کند. حال این شرکت تصمیم دارد بازار نوظهور و آینده‌دار اینترنت اشیا را هدف گرفته و این‌بار ضربات ناشی از دیر وارد شدن به بازار را متحمل نشود.

این شرکت به تازگی نسخه‌ی خاصی از سیستم‌عامل خود را تحت عنوان اوبونتو کور (Ubuntu Core) برای دستگاه‌های هوشمند معرفی کرده که در حقیقت کوچک‌ترین نسخه‌ی اوبونتو به شمار می‌رود. کنونیکال اعلام کرده که این سیستم‌عامل جمع‌و جور که تنها ۴۰ مگابایت از حافظه‌ی رم را اشغال خواهد کرد، قدرت پلتفرم ابری این شرکت را در سطح دستگاه‌ها در اختیار نوآوران، سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان اولیه خواهد گذاشت.

از هم‌اکنون تعدادی از پروژه‌های روباتیک و پهپادها اعلام کرده‌اند که تصمیم دارند از Ubuntu Core در سیستم‌های خود بهره ببرند؛ ضمن اینکه تعداد بیشتری از اینگونه پروژه‌ها نیز بزودی آمادگی خود را برای همکاری با کنونیکال اعلام خواهند کرد. اما کنونیکال دقیقا چگونه می‌خواهد در این بازار متراکم و پر ازدحام که شاهد حضور نام‌های بزرگی در صنعت آی‌تی است به رقابت پرداخته و تمایز ایجاد کند؟

ubuntu internet of things - اوبونتو و اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء بر پایه اوبونتو توسط نسخه‌ای از Ubuntu Core بوده که Snappy نامگذاری شده که علاوه‌بر استفاده از اینترنت اشیاء ، در Container‌هایی مثل Docker و LXC برای رایانش ابری و ابزار دم‌دست توسعه‌دهندگان کاربرد دارد. Ubuntu Core پروژه جدیدی نیست و از سال ۲۰۱۱ همراه با سایر زیر پروژه‌های اوبونتو هر ۶ ماه منتشر و به روز می‌شود، ولی چیزی که باعث شده آنرا به شکل اوبونتو برای اینترنت اشیاء معرفی کند، همکاری تجاری کنونیکال با شرکت‌های تولید کننده بورد و چیپ‌های کوچک و ضعیف‌تر جهت پشتیبانی بهتر از آن‌ها در Snnapy و همچنین webdm یا Web Device Manager برای مدیریت پروسه بوت و نصب پکیج بر روی آن از طریق Snappy Store است.

به دلیل اینکه این نسخه از اوبونتو به واسطه کاربرد آن قرار است بر روی بوردها و چیپ‌های کوچیکتر و ضعیف‌تر هم اجرا شود، علاوه بر AMD64 و i386 کنونیکال برای معماری‌های ARM64, ARMhf, PowerPC, PPC64 آنرا آماده کرده تا به راحتی بتوان از آن در پروژه‌های مختلف استفاده کرد.

نقشه‌ی اوبونتو برای اینترنت اشیاء

Snappy Ubuntu Core در حقیقت نسخه‌ای بسیار مینیمال و کمینه از سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس اوبونتو است که از بروزرسانی‌های برگشت‌پذیر و ساده بهره می‌برد و یک چارچوب امنیتی مستحکم نیز آن را همراهی می‌کند. این سیستم‌عامل هم‌اکنون در بخش سرورهای کنونیکال پیاده‌سازی شده و قادر است بعنوان یک سیستم پردازش از راه دور برای ایجاد ارتباط میان لوازم اینترنت اشیاء عمل کند. اما ماجرای تلاش کنونیکال به همینجا ختم نمی‌شود و این شرکت قصد دارد نقشی فراتر از یک وصله‌ی اتصال دهنده برای پوشاندن فاصله‌ی میان دستگاه‌ها ایفا کند. به همین منظور کنونیکال با ارائه‌ی Ubuntu Core for Things قصد دارد به درون زیربنای خود دستگاه‌های موجود در اینترنت اشیاء نیز نفوذ کند.

af4906f6823b0ae3e0605cf8e369edaa033d6052 - اوبونتو و اینترنت اشیاء

Ubuntu Core for Things به سازندگان دستگاه‌ها، یک سیستم‌عامل یکپارچه، قابل اتکا و با بروزرسانی آسان ارائه می‌کند تا با استفاده از آن به شکل دادن ایده‌های خود بپردازند. این سیستم در مجموع، یک پلتفرم یکپارچه و واحد را از بخش ابری تا خود دستگاه‌ها ایجاد خواهد کرد که با همگرایی خود در بازاری که همچنان بر سر برنده‌ی آن نزاع بر پاست، گزینه‌ای قدرتمند به شمار خواهد رفت. این یکپارچگی در تمام مراحل فرآیند به‌کارگیری، توسعه و بروزرسانی، و نیز رویکرد آزاد و بی‌طرفانه‌ی کنونیکال همان نقطه‌ی برتری و مزیت رقابتی اوبونتو در مقابل سیستم‌هایی نظیر تایزن (که سامسونگ و اینتل بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند) خواهد بود.

حتما می‌دانید که یکی از نگرانی‌های عمده در مبحث اینترنت اشیاء، عدم امکان بروزرسانی فرمورها و سیستم‌عامل‌های این دستگاه‌ها بود که موجب می‌شد همچون روترها، اینترنت اشیاء نیز از جمله حوزه‌هایی باشد که برای مدت‌های طولانی در مقابل یک نفوذپذیری آسیب‌پذیر خواهد ماند. کنونیکال تلاش کرده برای این مساله نیز راه‌حل شایسته‌ای ارائه کند. سفت‌افزار (فرمور)های  سفارشی اینترنت اشیاء که تا کنون به دستگاه خاصی محدود بودند، بر اساس محصول کنونیکال با سیستم‌عاملی یکپارچه جایگزین خواهند شد که درایورها و و نرم‌افزارهای آن می‌تواند به شکل کاملا ایمن از طریق سرویس ابری پشتیبان آن بروزرسانی شود.

نسخه‌ی Ubuntu Core نصب شده بر روی دستگاه‌های هوشمند، همان عملکردها APIها و بروزرسانی‌های امنیتی موجود در نسخه‌ی اجرا شده بر بستر ابر را خواهد داشت. توسعه‌دهندگان و سازندگان قادر خواهند بود تغییرات مد نظر خود را بصورت لوکال (محلی) با استفاده از سخت‌افزارهای خود ایجاد کنند و سپس نتیجه‌ی نهایی را در قالب بروزرسانی بر بستر ابر ارائه کنند. دستگاه‌های هوشمند ساخته شده بر بستر این پلتفرم بصورت خودکار این بروزرسانی‌های امنیتی را دریافت خواهند کرد.

افزون بر این، یک اپ استور کاملا باز نیز امکان ارائه‌، اشتراک گذاری و به‌کارگیری عملکردها، خصوصیات و توانمندی‌های سخت‌افزاری جدید را در هر لحظه فراهم می‌کند. ماهیت محدود بروزرسانی‌های ارائه شده بر این بستر، موجب می‌شود در صورت بروز هرگونه اشکال، به سادگی بتوان بروزرسانی مربوطه را برگشت‌پذیر کرد. اصلا اهمیتی نخواهد داشت که آیا مسئول بروزرسانی میلیون‌ها دستگاه موجود در اینترنت اشیاء باشید یا تنها یک دستگاه بسیار مهم به بازار عرضه کرده باشید؛ در هر صورت این امکان حداقل کردن ریسک که در اوبونتو تعبیه شده یک مزیت عمده به شمار خواهد آمد.

Ubuntu Core بخاطر پلتفرم یکپارچه و ساده‌ی خود، به گونه‌ای مناسب برای کمک به پیشبرد خلاقیت در دستگاه‌های هوشمند شکل گرفته است. این سیستم قادر است فرآیند آزمایش، ساخت و انتشار راهکارهای جدید در مقیاس‌های مورد نیاز را برای سازندگان و شرکت‌های بزرگ حوزه‌ی تکنولوژی آسان کند.

دستگاه‌های مبتنی بر Ubuntu Core به پردازنده‌ای با فرکانس کاری ۶۰۰ مگاهرتز و ۱۲۸ مگابایت حافظه‌ی رم نیاز خواهند داشت که به منظور اجرای عملیات‌های بازیابی و نصب بروزرسانی لازم است ۴ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیز آن را همراهی کند. خود سیستم‌عامل Ubuntu Core تنها ۴۰ مگابایت از حافظه‌ی رم را اشغال خواهد کرد و باقی‌مانده را به اپلیکیشن‌ها اختصاص خواهد داد. در حال حاضر تعداد اندکی چیپست و سخت‌افزار توسط این پلتفرم پشتیبانی می‌شوند که البته قرار است با انتشار اولین نسخه‌ی پایدار آن در ماه آپریل بر شمار آن‌ها افزوده شود.

برای شروع کار با Snappy و توسعه نرم‌افزار بر روی آن لازم نیست به یک یخچال یا فریزر یا کتری و قوری یا هرچیز دیگری که قرار است در آینده به اینترنت وصل شود، دسترسی داشته باشید، فقط کافی است آن را بر روی یک ماشین مجازی بر پایه KVM یا VirtualBox یا هر هایپروایزر دیگری نصب کنید و بعد آنرا به دیوایس مورد نظر خود منتقل کنید. اگر هم از بوردهای محبوبی مثل رزبری‌پای استفاده می‌کنید نقطه شروع خوبی برای شما می‌تواند باشد ولی قبل از هر چیز پیشنهاد میکنم سری به صفحه رسمی این پروژه و مستندات آن بزنید.

پست های مرتبط

لینک کوتاه: http://GMozafarian.ir/lRWGZ

دیدگاه خود را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *