git

تنظیمات Git

به نام اهورامزدای پاک

شروع تنظیمات Git

بعد از نصب , Git نیاز به انجام یکسری تنظیمات دارد. این تنظیمات فقط یک بار و برای تمام منابع است. البته در صورت لزوم درهرزمان که لازم باشد میتوانید این تنظیمات را تغییر دهید. ما با استفاده از دستور git config می توانیم تمامی تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنیم.

در Git سه سطح تنظیمات وجود دارد :

۱- سطح سیستم (تنظیمات عمومی) اولین آن ها فایل gitconfig است که در مسیر etc/gitconfig/ قرار دارد این فایل حاوی تنظیمات مربوط به تمامی کاربران سیستم و مخازن آن ها است. اگر به همراه دستور git config از سوییچ  system– استفاده کنیم. می توانیم تنظیمات مورد نظر خود را در این فایل اعمال کنیم.

نکته : در فایل gitconfig تنظیمات عمومی سیستم انجام می شود.

۲- سطح کاربر (user) دومین آن ها فایل gitconfig. است گرچه این فایل هم نام فایل قبل است اما در مسیر gitconfig./~ قرار دارد. و تنظیمات مخصوص کاربر خاص در آن قرار دارد. با استفاده از دستور git config و سوییچ global– می توانیم تنظیمات مورد نظر خود را در این فایل اعمال کنیم.

۳- سطح پروژه سومین آن ها فایل config است که در مسیر” git/config./نام پروژه”یا هر مخزن دیگری که از آن استفاده میکنید قرار داد. در این فایل تنظیمات مخصوص همان مخزن قرار دارد.

نکته بسیار مهم: تنظیمات هر سطح باعث لغو تنظیمات سطح قبل (برای همان بخش) می شود مثلا به ترتیب تنظیمات فایل سوم (config) باعث لغو تنظیمات فایل دوم و اول (gitconfig) می شود.

 در سیستم‌های ویندوزی، Git در پوشه $HOME (متغیر محیطی %USERPROFILE% در ویندوز) که برای اکثر کاربران با توجه به نسخه سیستم در مسیرهای C:\Documents and Settings\$USER‍ یاC:\Users\$USER($USER‍ در ویندوز متغیر محیطی %USERNAME%) قرار دارد، فایل .gitconfig را جستجو می‌کند. همچنین نسبت به مسیر ریشه MSys که همان مسیر نصب انتخاب شده در هنگام اجرای نصاب Git در ویندوز می‌باشد، به دنبال فایلی با نام /etc/gitconfig می‌گردد.

شناسه کاربر

اولین کاری که بعد از نصب Git باید انجام شود، مقداردهی دو متغیر نام کاربری (user name) و آدرس پست الکترونیکی (e-mail address) است. این عمل از آن جهت اهمیت دارد که در هر commit این اطلاعات به‌صورتی تغییر ناپذیر روی commit انجام شده هک می‌شوند.

نحوه انجام :

$ git config --global user.name "John Doe"
$ git config --global user.email johndoe@example.com

مجدداً یادآوری می‌شود که انجام این عمل در صورت استفاده از گزینه --global فقط یک مرتبه انجام می‌پذیرد، زیرا Git برای هر عملی که در سیستم انجام می‌پذیرد از این اطلاعات استفاده می‌کند. حال اگر فرد نیاز به استفاده از نام و آدرس پست الکترونیکی متفاوتی برای پروژه‌های خاصی دارد، می‌تواند با اجرای همان دستورات البته بدون استفاده از گزینه --global هنگامی که در مسیر پروژه مذکور قرار دارد به مقصود خود دست یابد.

ویرایشگر کاربر

حال که شناسه تنظیم شد، می‌توان ویرایشگر متن پیش فرضی را معرفی کرد تا هنگامی که نیاز به درج پیغامی در Git است فراخوانی شود. به صورت پیش فرض Git از ویرایشگر پیش فرض سیستم برای این امر استفاده می کند، که معمولاً Vi یا Vim است. اگر نظر شخص به استفاده از ویرایشگر متنی متفاوتی مانند Emacs باشد، می‌توان به صورت ذیل عمل کرد:

$ git config --global core.editor emacs

همچنین اگر بخواهیم متن درون ویرایشگرمان رنگبندی داشته باشد باید color.ui را true کنیم.

مثال»

$ git config --global color.ui true

ابزار Diff

ابزار مفید دیگری که شاید نیاز به تنظیم داشته باشد، ابزار diff پیش فرضی است که برای رفع مغایرت ایجاد شده در هنگام اجرای دستور merge استفاده می‌گردد. به عنوان مثال اگر هدف استفاده از vimdiff باشد خواهیم داشت:

$ git config --global merge.tool vimdiff

Git از ابزارهای kdiff3، tkdiff، meld، xxdiff، emerge، vimdiff، gvimdiff، ecmerge و opendiff جهت merge پشتیبانی می‌کند. با این وجود امکان تعریف ابزاری شخصی نیز وجود دارد؛ برای اطلاعات بیشتر جهت انجام این مورد می‌توانید به فصل ۷ مراجعه کنید.

بررسی تنظیمات

برای مشاهده و بررسی تنظیمات، می‌توان از دستور git config --list استفاده کرد که در نتیجه آن Git تمامی تنظیمات موجود تا آن لحظه را در قالب لیستی نمایش می‌دهد:

$ git config --list
user.name=Scott Chacon
user.email=schacon@gmail.com
color.status=auto
color.branch=auto
color.interactive=auto
color.diff=auto
...

احتمال دارد در این لیست کلیدهایی بیش از یک بار مشاهده شوند، دلیل این امر آن است که Git کلید مشابهی را از فایل‌های مختلفی (مانند /etc/giconfig و ~/.gitconfig) خوانده است. در این‌گونه موارد، Git آخرین مقدار کلید منحصر به فردی که مشاهده می‌کند را جهت استفاده به‌کار می‌گیرد.

همچنین برای مشاهده مقدار مورد استفاده یک کلید خاص توسط Git، می‌توان از دستور git config {key} استفاده کرد.

مثال»

$ git config user.name

منبع : کتاب آموزش سریع Git

پست های مرتبط

لینک کوتاه: http://GMozafarian.ir/WWcqD

دیدگاه خود را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *