گشتاسب مظفریان – GMozafarian

توسعه دهنده نرم افزار -Software Developer

معرفی کامپایلرها و ادیتور های C++

به نام اهورامزدای پاک

کامپایلرها و ادیتور ها

 

کامپایلر چیست ؟

compiler (خوانده شود کامپایلر) برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری است که متنی از زبان برنامه نویسی سطح بالا (زبان مبدأ) همانند ++C را به زبانی سطح پایین (زبان مقصد)، مثل اسمبلی یا ۰۱، تبدیل می‌کند.

چرا از کامپایلر استفاده می کنیم؟

زبان هایی همچون ++C به دلیل نزدیکی به زبان انسان برای رایانه قابل فهم نیستند (رایانه ها فقط ۰و۱ را متوجه می شوند) پس ما با استفاده از کامپایلر ها کدهای ++C را به ۰و۱ ترجمه میکنیم تا برای رایانه ها قابل فهم باشد.

لیست بهترین کامپایلر های ++C و قابلیت های آنها

compiler

نکته : اگر به جدول بالا دقت کنید تنها سه کامپایلر GCC,Clang و MSVC از C++14 پشتیبانی میکنند البته به شخصه کامپایلر GCC رو پیشنهاد میکنم .

ادیتور (IDE) چیست؟

یک IDE یا به طور کامل محیط توسعه یکپارچه که مخففی از integrated development environment می­باشد. برنامه نرم­افزاری است که برای کمک به برنامه­نویسان و توسعه­دهندگان جهت ساخت نرم­افزار طراحی شده است.اکثر IDEها شامل یک ویرایشگر کد منبع , یک یا چند کامپایلر و یک اصلاح کننده خطا میباشند .

تفاوت بین کامپایلر و IDE چیست ؟

کامپایلر وظیفه ی تبدیل کد های برنامه نویسی به زبان قابل فهم ماشین را برعهده دارد اما IDE یک نرم افزار کمکی برای راحتتر شدن برنامه نویسی است .

معرفی بهترین ادیتور های ++C

  1. Visual studio

از قابلیت های VS میتوان به برنامه نویسی برای موبایل , وب و دکستاپ اشاره کرد و پشتیبانی از زبان های بسیاری هم چون    Css , C , C++ , C# , Basic , Asp.net , Python , JavaScript , Ruby , Xml و ….. و هم چنین قابلیت های بیشمار دیگر اما از بدی های آن میتوان پشتیبانی نکردن از دیگرسیستم عامل ها و کامپایلر ها , حجم بسیار زیاد و قیمت سرسام آور آن اشاره کرد .

visual studio

۲٫ Code::Blocks

ادیتور C::B یک ادیتور مخصوص C-C++ است که البته در نگارش جدید آن Fortran نیز اضافه شده است سرعت بالا پشتیبانی از تمام سیستم عامل ها , کامپایلرها , حجم بسیار کم و همچنین رایگان و متن باز (Open Surce) بودن آن , آن را در بین برنامه نویسان بسیار محبوب کرده است .

Code::Blocks

۳٫ Kdevlop

ادیتور Kd یک ادیتور C – C++ رایگان متن باز و کم حجم برای سیستم عامل های خانواده ی لینوکس و Mac میباشد . این ادیتور از فریم ورک قدرتمند Qt نیز پشتیبانی میکند و البته نسخه های مختلفی از آن برای پشتیبانی از زبان های Php و Python نیز ارائه شده است . از بدی های این ادیتور میتوان پشتیبانی نکردن از سیستم عامل محبوب ویندوز نام برد .

Kdevelop

۴٫ Anjuta Devstudio

AD یکی دیگر از ادیتور های رایگان C-C++ میباشد که دارای امکانات بسیاری نظیر مدیریت پروژه , طراح GUI , کنترل نسخه و ….. است و دارای رابط کاربری خوب و حجم کم میباشد .

anjuta devstudio

۵٫ Code Lite

CL نیز یکی دیگر از ایدیتور های محبوب در بین برنامه نویسان زبان های C-C++ میباشدکه متن باز و رایگان است همچنین دارای حجم کم و پشتیبانی خوبی از سیستم عامل های مختلف و محیطی آسان و راحت میباشد .

Codelite

۶٫ ++DevC

Dev یک ادیتور رایگان با ظاهری قدیمی است که فقط از دوکامپایلر MinGw و GCCپشتیبانی میکند . البته دارای امکانات خوبی میباشد اما پشتیبانی نکردن از تمامی نسخه های ویندوز و لینوکس و همچنین پشتیبانی نکردن از Mac و نماش کد ها بصورت تک رنگ آن را ادیتوری ضعیف جلوه میدهد اما لازم به ذکر است که برنامه نویسان زیادی از این ادیتور در سرتاسر جهان استفاده میکنند .

DevC++

 

پ.ن: اگر مطالبی دارید که فکر میکنید باید اضافه بشه میتونید اونو به آدرس GMozafarian@gmail.com ارسال کنید .

منابع :

www.cplusplus.com

en.cppreference.com

www.visualstudio.com

www.codeblocks.org

www.kdevelop.org

www.anjuta.org

www.codelite.org

www.bloodshed.net/devcpp.html

پ.ن: اگر مطالبی دارید که فکر میکنید باید اضافه بشه میتونید اونو به آدرس GMozafarian@gmail.com ارسال کنید .

پست های مرتبط

لینک کوتاه: http://GMozafarian.ir/OkuO1
anjutaclangcode::blockscodelitecompilerdev++\GCChp accintel C++KDevelopmsvcvisual studioآموزشادیتورادیتور anjutaادیتور code::Blocksادیتور codeliteادیتور dev++ادیتور KDevelopادیتور visual studioبرنامه نویسیزبانزبان برنامه نویسیزبان سی پلاس پلاسسیسی پلاس پلاسقابلیتقابلیت هایکامپایلرکامپایلر clangکامپایلر Gccکامپایلر hp accکامپایلر intel c++کامپایلر msvcکامپایلر سی پلاس پلاسمعرفیمعرفی ادیتورمعرفی کامپایلر

گشتاسب مظفریان گشتاسب مظفریان • دی ۹, ۱۳۹۴


Previous Post

Next Post

پاسخ دهید

Your email address will not be published / Required fields are marked *