همایش UX شیراز

گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz

گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz

به نام خداوند جان و خرد

همایش UX Shiraz مثل دیگر همایش‌های این حوزه, یک همایش یک یا دو ساعته که فقط تعدادی از اساتید مطالبی آموزشی و قدیمی رو ارائه بدن نیست. UXShiraz Conf یک همایش دو روزه است که روز اول پذریش از ساعت ۸:۰۰ صبح شروع می‌شود و همایش تا ساعت ۱۷:۴۰ (و بیشتر) ادامه دارد و روز دوم پذیرش از ساعت ۸:۰۰ صبح شروع می‌شود و تا ساعت ۱۹:۰۰ ادامه دارد. و امروز (۲۱تیر۱۳۹۶) اولین روز این همایش بود که نظم و هماهنگی تیم اجرایی همایش باورنکردنی بود. تایم استراحت و پذیرایی بسیار هوشمندانه انتخاب شده بود به شکلی که تا کمی احساس خستگی میکردید زمان استراحت و پدیرایی رسیده بود و پذیرایی بسیار خوبی نسبت به ساعات روز ارائه شده بود. همچنین ریتم شروع و ادامه همایش بسیار مناسب بود.

گرچه بعضی از دوستان با نحوه ارائه یکی از ارائه دهندگان مخالفت داشتند; اما به جرعت میتوان گفت تمامی ارائه ها بسیار پرمغز و پخته بودند و به دلیل بِروز بودن مطالب و رویکردهای جدیدی که ارائه میدادند شخصا ۲ بازار جدید که زیر مجموعه UX هستند برای ترند گذاری و توسعه کسب و کار خودم پیدا کردم. (خدمات در زمینه UX)

گرچه پذیرش از ساعت ۸ شروع میشد ولی من خواب موندم:)))) و افتتاحیه کنفرانس رو از دست دادم 🙂

اما خب به ارائه استاد اکبری رسیدم. استاد درباره: “تبیین پارادایم طراحی و توسعه با رویکرد تجربه کاربران” ارائه داشت اما بهترین بخش صحبت هاشون صحبت درباره وضعیت کشور و تحقیق و توسعه شرکت ها و تجربه غیر واقعی کاربران در ایران بود.
استاد اکبری در جایی از صحبت‌هاش گفت:((ما در ایران بانک داریم, اما نداریم. صنعت داریم, اما نداریم. خودرو داریم,اما نداریم و … )) بدان معنا که ما هیچ کدام از این ها را به معنای واقعی کلمه نداریم پس تجربه ما از آن ها غیر واقعی بوده و تجربه واقعی اینها ملزم به ایحاد بانک, ساخت خودرو و… به معنای واقعی است. همچنین استاد درباره واحدهای دروغین R&B (تحقیق و توسعه) شرکت‌ها صحبت کرد و گفت: شرکت ها واحدهایی را با نام R&D ایجاد می‌کنند تا از معافیت های مالیاتی مربوط به تحقیق و توسعه استفاده کنند و این می‌شود که ما بجای سازنده علم استفاده کننده هستیم.
بعد از اون به دلیل ضیق وقت استاد اکبری از ادامه ارائه خود باز ماند اما در زمان‌های استراحت و هر زمانی که ممکن بود با درخواست شرکت کننده ها به ارائه ادامه ارائه خود می‌پرداخت.

بعد از استاد اکبری, آقای رضا نجفی سیار ارائه داشتند که عنوان ارائه ایشون “حس مکان و تجربه کاربر” بود. ارائه بسیار جذاب و باور نکردنی حداقل برای من که تا به حال با چنین موضوعی برخورد نداشتم باورنکردنی بود. فکر کنید اشخاصی باشند که با حضور در محیط دفتر شرکت شما و تحلیل احساس مشتریان شما و اشخاصی که در محیط شرکت شما رفت آمد میکنند. دست به تغییر دکوراسیون و … شرکت شما بزنند و احساس کاربران و مشتری ها را نسبت به شرکت شما مثبت کنند. آقای نجفی سیار با مثال های خوب خودشون تمام شرکت کنندگان رو جذب ارائه خودشون کردند.

خب دو تا ارائه رو دیده و شنیده بودیم و داشتیم کمی خسته میشدیم که آقای مجری گُل اومد و گفت برید استراحت (آقا شیرازه دلمون میخواد نیم ساعته‌ای یه بار استراحت کنیم :))) ) پذیرایی خیلی خوبی داشتن مخصوصا که من یکم گیج خواب بودم چون شب قبلش درست نخوابیده بودم و با خوردن یه کافی دیگه (دو تا کافی خونه خورده بودم :)))) ) حالم خوب شد و کلی انرژی گرفتم :))

بعد از استراحت نوبت به آقای علیرضا رنجبر شورایی رسید و ارائه ایشون هم مثل ارائه قبل درباره یک مبحث جذاب و جدید در علم UX به اسم Gamification بود و کلی باحاش حال کردیم. واقعیت اینه که تعریف دقیقی برای این کلمه نیست اما اینطور توضیح بدم که این مبحث به جایزه دادن و تعامل ماثر با کاربر میپردازد. خیلی پیچیده و البته خیلی ساده, یه جورایی قلق داره :))) باید کمی دربارش بخونید و باهاش کار کنید تا کامل متوجه بشید.

همایش با ارائه‌ای از حامد اختری ادامه داشت که با اینکه مبحثی قدیمی بود (نه دیگه اونقدرا هم قدیمی) اما با ارائه خیره کننده و قوی آقای اختری نظر همه رو به خودش جلب کرد. و البته این ارائه برای دوستان کم سن و سال و کم تجربه ای که در این همایش شرکت کرده بودن خیلی مفید بود.
راستی موضوع ارائه ایشون Style Guide بود. شما با ایجاد Style Guide خیلی راحت‌تر می‌تونید UI و UX رو طراحی کنید و همچنبن هبچ وقت فونت یا کد رنگ یا … برندتون رو اشتباهی انتخاب نمی‌کنید.

بعد از ارائه آقای اختری رفتیم برای ناهار و بعدش هم ارائه UX in infographics بود که خوب بود ولی من ازش خوشم نیومد پس دربارش نمیگم :))))))))
(بلاگ خودم دلم میخواد)

ولی انصافاً وحید ابوالحسنی ارائه خیلی خوبی داشت. عنوان ارائه‌ش “طراحان تجربه کاربری چطور در یک تیم چابک کار میکنند” بود. ارائه خیلی خوب ایشون درباره نحوه تعامل در تیم های چابک بسیار عالی بود. و کلی چیز میز یاد گرفتیم.

بعد از یک استراحت و پذیرایی خنک دوستانی که میخواستند در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند به کارگاه ها رفتند و بقیه دوستان برای تریبون آزاد داوطلب شدند. که یکی از بهترین بخش های همایش بود. تمامی دوستان نظرات خودشون رو درباره همایش, تکنولوژی های جدید و … ارائه دادند که آقای دکتر جمشیدی با طرح بحثی درباره فلسفه و تجربه کاربری گل کاشتند و دوستان این بحث رو در زمینه های دیگه ادامه دادند تا جایی که آقای محمد مهدی براتی جوزان با ارائه‌ای قابل توجه و تکمیل صحبت های تخصصی دکتر جمشیدی و بحث با دوستان و ارائه نظرهای دوستان بحث رو بسیار داغ کردند تا جایی که داشتیم ته میگرفتیم :)))) نه جدی خیلی خوب بود این بحث ها باعث ارتقاء سطح بچه ها میشه 🙂

نقد پذیری
اگر قرار باشه صحبت از نقد پذیری کنم و بگم مثل کسی یا گروهی باشید میگم از تیم UXSiraz الگو بگیرید حرفه‌ای و نقد پذیر. با اینکه همایش خیلی خوب بود کلی بهشون گیر دادیم :))) و اونا هم گوش دادن و مجری خوب همایش که از برگذار کنندگان همایش بود پیشنهاد ها و انتقادات شرکت کننده ها رو نوشت تا اونایی که امکانش هست رو در روز بعد و بقیه رو برای دوره بعد اصلاح کنند.

#حرفه‌ای_باشید_مثل_UXSiraz 🙂

 

اخبار این همایش رو توی توییتر با هشتگ  #UXShirazConf دنبال کنید.

این قمست اول بود, قسمت بعد رو فردا شب بعد از اتمام روز دوم میزارم 🙂

گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz

گزارش من از دومین روز همایش UXShiraz

تصاویری از همایش :

photo ۲۰۱۷ ۰۷ ۱۲ ۱۲ ۳۹ ۲۷ - گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz
علی رضا رنجبر شورایی
photo ۲۰۱۷ ۰۷ ۱۲ ۱۳ ۱۷ ۱۷ - گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz
حامد اختری
photo ۲۰۱۷ ۰۷ ۱۲ ۱۶ ۵۲ ۲۲ - گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz
شرکت کننده ها؟؟ پایین تصویر دومی از سمت راست استاد داوود اکبری
photo ۲۰۱۷ ۰۷ ۱۲ ۱۷ ۰۰ ۴۵ - گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz
وحید ابوالحسنی

گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz گزارش من از اولین روز همایش UXShiraz 

پست های مرتبط

لینک کوتاه: http://GMozafarian.ir/Y2eJU

دیدگاه خود را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *