BoyCott - فیلترشکن های دندان‌شکن

فیلترشکن های دندان‌شکن

به نام خداوند جان و خرد

این روزها همه در حال دست و پنجه نرم کردن با فیلترشکن های مختلف برای شکستن فیلتر پیام رسان محبوب تلگرام هستند; اما باید بدانیم که فیلتر شدن پیام رسان تلگرام تنها قسمت کوچکی از پروژه فیلترینگ جمهوری اسلامی‌ست. خوشبختانه بعد از فیلتر تلگرام دید جامعه نسبت به فیلترینگ کمی بازتر شد. ولی با این حال لازم دانستم که در این زمینه مقاله‌ای هرچند کوتاه و مختصر به رشته تحریر در آورم. تا خوانندگان گرامی با مشکلات ایجاد شده برای کسب و کارها توسط فیلترینگ کمی بیشتر آشنا شوند.

در ایران سایتها و سرویس های آنلاین به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • سایتها و سرویس های فیلتر شده توسط حکومت مثل تلگرام یا ردیت یا crisp (حالا به هر دلیلی که خودش میدونه)
  • سایتها و سرویس های کشورهای خارجی که ایران رو تحریم کردند به عنوان مثال موتور بازی سازی یونیتی  (یعنی با IP ایران نمیشه ازشون استفاده کرد)
  • و سایت ها و سرویس های ایرانی که خارجی ها رو تحریم کردند (یعنی فقط با IP ایران میشه ازشون استفاده کرد)

بیشتر بخوانید: دانلود فیلتر شکن رایگان برای ویندوز, اندروید و مک

شخصا اولین بار که از فیلترشکن استفاده کردم برای ورود به اکانت فیسبوکم بود. که در اون سال ها توسط حکومت فیلترشد و هنوز هم فیلتر هست. با فیلتر شدن سرویس ها و سایت های علمی در کنار شبکه های اجتماعی هر روز استفاده از فیلتر شکن بیشتر و بیشتر شد. تا جایی که چند سال پیش برخی از سرویس ها و سایت های خارجی ایران را تحریم کردند.
دسترسی به این سایت ها با اینکه در ایران فیلتر نبودند به دلیل تحریم امکان‌پذیر نبود و در همان زمان بود که مجبور به استفاده از فیلترشکن های بهتر و در مواردی VPS برای دور زدن تحریم ها شدیم. و اگر درست خاطرم باشد, بحث VPN های دولتی در مجلس مطرح شد.
نکته جالب آنجاست که بعضی از سایت ها و سرویس های آنلاین داخلی تنها بر برستر اینترانت داخلی فعالیت می‌کنند و نمی‌توان با IP خارج از ایران (با فیلترشکن) به آنها دسترسی داشت. بدان معنا که برای دسترسی به این سایت ها باید فیلترشکن را خاموش کرد.
فیلتر کردن سایت ها و سرویس ها بدون ارزیابی های دقیق چیزی جز ضرر برای مردم به همراه نداشته است. به عنوان مثال فیلتر شدن تلگرام به هزاران کسب و کار کوچک ضربه هایی بزرگ زد آن هم در این وضعیت اقتصادی که همه شاهد آن هستیم.

اما با نگاهی کوتاه به آمار متوجه رشد کانال های تلگرامی با وجود فیلتر و افزایش دانلود فیلترشکن ها خواهیم شد. شاید فیلترینگ در روند استفاده از سایت ها و سرویس های فیلترشده به دلیل دسترسی به فیلترشکن ادامه یابد اما حتما کسب و کارها به دلیل محدودیت استفاده از خدمات پرداخت آنلاین و پست دولتی متحمل ضررهای بزرگی می‌شوند.

telegram filter - فیلترشکن های دندان‌شکن

علی‌رغم فیلتر شدن تلگرام، تعداد کانال‌ها با همان نرخ قبلی رشد داشته، تعداد پیام‌ها و مجموع بازدید‌ها ابتدا کاهشی حدود ۴۰ درصدی داشته اما رفته رفته روند افزایشی به‌خود گرفته‌اند.

همچنین تعداد دانلود فیلترشکن سایفون رشدی ۱۶۷۰%ی داشته و از ۳۵ هزار دانلود در روز به ۷۰۰ هزار دانلود در روز رسیده است.

در این سالها فیلترینگ شکل جدیدی به خود گرفته است. شکلی از زور و فشارهای مداوم بر کسب و کارهای آنلاین, چند هفته ایست که از فیلتر شدن پِی پینگ و زرین پال که از کسب و کارهای خلاق در زمینه فینتک هستند میگذرد و ما امروز (۱۳۹۶/۱۰/۲۳) شاهد فیلتر شدن #جاباینجا هستیم. اعمال فشار بر کسب و کارهایی که بنیان گذاران آن از صفر شروع کرده و جوانان همین آب و خاک هستند آن هم بدون دلیل موجه بدون اخطار قبلی کاملا محکوم است و شخصا به عنوان عضو کوچکی از جامعه خواستار تغییر این روند هستم.

شاید در نگاه اول استفاده از فیلترشکن پاسخی دندان شکن به فیلتر کنندگان باشد, اما همانند مُسَکن بوده و درمان درد نیست.
همه مردم باید از ضررهای فیلترینگ آگاه شوند و یک صدا خواستار اینترنتی آزاد بدون فیلترینگ شوند. یک دست صدا ندارد.

 

پست های مرتبط

لینک کوتاه: http://GMozafarian.ir/QRfUE

دیدگاه خود را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *